Rüyada Bir Şeyden Korkmak Rüya Yorumu ve Anlamı
26 Haziran 2024

Rüyada Bir Şeyden Korkmak Rüya Yorumu ve Anlamı

Rüyada Bir Şeyden Korkmak

Rüyada bir şeyden korkmak, hemen hemen hepimizin başına gelmiş bir durumdur. Korkarak uyanıp kan ter içinde kalmak, mutlaka her insanın yaşamış olduğu bir tecrübedir. Bu tür rüyalar genel anlamda bakıldığında çok uhrevi rüyalar sayılmaz. Genellikle bilinçaltı kaynaklı olma olasılığı daha yüksektir. Ancak, ilahi bir güç tarafından gösterilip uyarı niteliğinde de olabilir. Bilinçaltı etkisi daha baskın olsa da, her insan içinde bir korku barındırır.

Rüyada Korkmanın Anlamları

Rüyada bir şeyden korkmak, bazı yorumcular tarafından Allah'ın, kulunu herhangi bir davranışından ötürü uyarma amacı taşıdığı şeklinde yorumlanır.
 • Sürekli içki içip küfreden bir insanın rüyada karanlık bir kuyuya düşmesi
 • Aşırı açık ve zina eden bir kadının vahşi hayvanlarca kovalanması
 • Eşini aldatan bir adamın uçurumdan düşmesi
Bu tür rüyalar, ilahi güç tarafından gösterilmiş, korku dolu uyarıcı rüyalar olarak kabul edilir. Bir diğer anlamda ise, rüyada bir şeyden korkmak, genellikle insanın gerçek korkularının rüya aleminde açığa çıkması şeklinde yorumlanır.
 • Çocuğuna çok düşkün bir annenin çocuğunu kaybetmesi ya da yüksek bir yerden düşürmesi
 • Yılandan korkan bir insanın sürekli yılanlarla ilgili rüya görmesi
 • Eşine çok bağlı olan kadın ya da erkeğin eşi tarafından aldatıldığını ya da eşinin öldüğünü görmesi
Bu tarz rüyalar, bilinçaltında oluşmuş korkulardan ibarettir. Bu nedenle, bu rüyalar için endişelenip, illa öyle olacak düşüncesine kapılmak yanlıştır.

Rüyada Korkmanın Genel Yorumları

Rüyada bir şeyden korkmak genel olarak rüya tabircileri tarafından şöyle yorumlanmıştır:
 • Kadın ya da erkek fark etmeksizin, rüyada bir şeyden korktuğunu görmek, gerçek hayatta işlediği bir suçtan ötürü korku ve endişe yaşayacağına, insanların diline düşeceğine işaret eder.
 • Eğer bekar bir kadın ya da erkek rüyada bir şeyden korktuğunu görmüşse, zina içine düşeceğini veya zina ettiği için büyük ölçüde günahkar olduğuna işaret eder.
 • Evli insanlar için de bu yorum geçerlidir.
 • Bir öğrenci rüyada bir şeyden korktuğunu görmüşse, bu da tam tersi şekilde yorumlanır. Korktuğu derslerinde büyük başarı elde edeceğine işaret eder.

Rüyada Korkmanın İki Farklı Yorumu

Rüyada bir şeyden korkmak, yukarıda da anlatıldığı gibi iki gruba ayrılır ve o şekillerde yorumlanır: uhrevi ve bilinçaltı olarak.
 • Uhrevi rüyalar, ilahi mesajlar taşıyan ve kişiyi uyarma amacı güden rüyalardır.
 • Bilinçaltı rüyalar ise, günlük yaşamda yaşanan korkuların rüya alemine yansımasıdır.
Rüyada bir şeyden korkmuşsak, öncelikli olarak bu rüyanın bilinçaltı bir korku olup olmadığına bakmalıyız ve ardından değerlendirme yapmalıyız. Şayet bilinçaltı ise pek de endişe edecek bir durum yoktur. Ancak, uhrevi bir rüya olduğu düşünülürse, bu rüyayı bütün detaylarıyla iyi yorum yapan birine anlatarak değerlendirmekte fayda vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Akipek

25 Nisan 2024 Perşembe

Merhabalar ben 1 ay önce kızımı kaybettim. Bir trafik kazası geçirdik ve kaza sonucu kızım vefat etti. Sürekli kötü rüyalar görüyorum korkuyorum. Ağlayarak uyanıyorum sürekli bir seylerden kaçıyorum korkuyorum ve o şekilde uyanıyorum. Son günlerde daha çok artmaya başladı. Ne yapmalıyım bilgi verin lütfen

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Akipek,

Öncelikle başınız sağ olsun. Bu zor ve acı dolu dönemde yaşadıklarınızı anlamak ve size destek olmak için buradayım. Yaşadığınız travma ve kayıp sonrası kabuslar ve korkular son derece normaldir. Bu süreçte bir uzmandan, örneğin bir psikologdan ya da terapistten destek almanız, yaşadığınız duygularla başa çıkmanızda size yardımcı olabilir. Ayrıca, yakınlarınızdan destek almak, duygularınızı paylaşmak ve kendinize zaman tanımak da önemlidir. Kendinize bu zor dönemde nazik olun ve ihtiyacınız olan desteği aramaktan çekinmeyin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Rüyada Çiğ Et Yemek

Rüyada Çiğ Et Yemek

Haber Bülteni